V první řadě je třeba rozdělit od sebe tyto dvě často zaměňované a také, pravda, snadno zaměnitelné nemoci.
Úpal můžete dostat v okolí čehokoli co pálí, jinými slovy, stačí horko a není k tomu potřeba ani sluníčko, můžete si jej přivodit například pobytem v přehřáté místnosti a je úplně jedno co je zrovna za roční období.
Oproti tomu úžeh je výsledkem přímého slunečního žáru. Bohužel jej ale na rozdíl od úpalu hned nemusíme poznat.
První, co vás před ním může varovat je zarudlá, či spálená pokožka především v horní části těla, hlavy, ramen. Příznaky se však mohou projevit s prodlevou třeba jednoho dne od onoho spálení. Bohužel nejčastěji v noci hned po pobytu na slunci.
Příznaky jsou bolení hlavy, horečky až do 40°C (v takových případech je lepší obrátit se ihned na lékařskou pomoc), dále pak postupuje zimnice a křeče v dolních končetinách. Ojediněle se objevuje i bolest v krku a následně se vytvoří afty, kterých je obtížné se zbavit, a navíc brání polykání. Takový stav pak může nahodile trvat v období od dvou do čtyř dnů.
Jak postupovat při léčbě? Pokud nemáte rádi prášky na snižování bolesti, jako Ibalgin, nebo Paralen, je lepší horečku nad 39°C srážet například pomocí zábalů. Ty uděláte jednoduchým způsobem. Na holou kůži přitisknete například prostěradlo namočené do studené vody, jako další vrstvu pak použijte třeba ručníky, aby nebylo všude mokro, poté nemocného zabalte do teplé peřiny. Takto třeba na dobu deseti až patnácti minut. Horečka by měla klesnout.
Na afty a bolest v krku je pak vhodné pít heřmánkový čaj, kloktat slanou vodu, případně Vincentku. Jestli se ale aftů v krku chcete zbavit okamžitě, vymačkejte si šťávu z celého citronu a v této podobě, neředěnou šťávu také vykloktejte. Uvidíte, že afty poté zmizí během několika následujících hodin.
Je však potřeba nemoc nepodcenit a zůstat alespoň na 5 dní v posteli a pořádně se vyležet.