Léčba úzkostných stavů – úzkost provází celou řadu chorob, typická je pro jarní únavu, podzimní deprese, ale především je spojována s chronickými a vážnými chorobami, např. žaludečními a dvanáctníkovými vředy, deficitem magnézia v organismu a pochopitelně i s rakovinou, zejména jejími léčebnými chemoterapeutickými kúrami. Konopí je účinným lékem proti úzkostem, psychoaktivní látky působí v malých dávkách jako sedativum, potlačují projevy nevolnosti a mírní bolest. Dávkování však musí určit odborník, naopak vysoké dávky úzkost spíše prohlubují.
Roztroušená skleróza a silné křeče svalů – v některých případech lze aplikovat i na tyto vážné choroby, výsledkem je pak utlumení projevů bolestivých křečí příčně pruhovaného i hladkého svalstva včetně bránice. Roztroušená skleróza se projevuje bolestivými stahy a THC pomáhá tlumit receptory nervových a svalových vláken.
Alzheimerova choroba – kromě omega 3 mastných kyselin, které jsou obsažené především ve vlašských ořeších, pomáhá i marihuana. Látka THC opětovně užitá v mírných dávkách zablokuje tvorbu enzymu, který je zodpovědný za tvorbu tzv. amyloidního plaku a ten jak známo způsobuje degeneraci mozkových buněk a je jednou z příčin této civilizační nemoci.
Crohnova choroba – němečtí vědci se v roce 2010 dobrali k poznatkům významného zlepšení zdravotního stavu u pacientů s tímto obávaným syndromem tlustého střeva. Chemické látky v konopí podporují množení žádoucích střevních bakterií a tlumí zánětlivé procesy, čímž se může docílit i úplného zastavení nepříjemných příznaků a postupu nemoci.
Další neurologické obtíže – protektivní účinky konopí na nervovou soustavu a mozkové buňky jsou prokázány i v souvislosti s mozkovou cévní příhodou, otřesy mozku a dalšími úrazovými stavy a drobnými poraněními mozkové tkáně, které vznikají např. u profesionálních fotbalistů častými údery míče do hlavy.