Není na tom nic lehkého, zbavit se něčeho, co už zkrátka k výrobkům patří. Ale když si projdete každý obchod a podíváte se na kterékoliv zboží. Uvidíte, že zkrátka každý druhý, ne-li všechny výrobky, mají v nějaké formě plastový či papírový obal. Zkuste se pak podívat na nákup doma a schválně se pokuste roztřídit ty potraviny či výrobky, které nemají plastový obal od těch, které ho mají.
Na jedné straně budete mít meloun, možná i nějaké pečivo v papírovém sáčku (což je prý lepší jak plastový sáček). Na druhé straně se vám nakupí velká hromada toho, co v nějaké podobě skončí buď na skládce nebo někde v moři. Je to až smutný osud, pomalu si budujeme svou vlastní zkázu. Například plastový „ostrov“ na Tichém moři, mezi Amerikou a Asií má dnes již větší rozlohu než Španělsko. Kam jen oko dohlédne, tam jsou plasty.
Pojďme tedy vymyslet něco jiného!
1)Pletené tašky
Plastové sáčky, plastové tašky a podobné, těžko recyklovatelné, plasty tvoří většinu toho, co právě v tom moři uvázne. Jednoduchým návratem k pletenkám, pleteným taškám, lněným kabelám a podobnému můžete přece jen trochu ulehčit spotřebiteli. Ten si poté nemusí pořád neustále brát nové a nové sáčky. A že by na to spotřebitel nepřistoupil? Stačí se podívat na rostoucí oblibu pletených tašek na internetu a hned uvidíte, že jste na omylu. Lidé rádi ulehčí planetě, jenom si nedokáží představit jak.
2)Dózy, nádoby a sklenice
Ať už je to luštěnina, rýže, těstovina nebo snad i cereálie, všechno se to dá nacpat namísto plastových obalů do znovu užitelné sklenice nebo nádoby. Samozřejmě, je to sklo a není to tak lehké, ale ušetříte zase o minimálně 1/3 plastů, které by jinak skončily někde v moři. A nejen to, vlastenci posílí český sklářský průmysl, a ještě ochrání české lesy a ovzduší. No není to krása?
Ona totiž ekologie v průmyslu a zemědělství má něco do sebe – vytváří stále nová a nová pracovní místa, protože čím ekologičtější výroba, tím potřeba více pracovníků a tedy se nejde vůbec divit, že ty státy, kde se ekologie neštítí, jenom kvetou.