Amaran je přesně druh laskavce. Původem je z amerického dvoj kontinentu, a již staří Mayové, Aztékové a také Inkové si tuto rostlinu připravovali jako pokrm. Amarant se počítá mezi takzvané pseudoobiloviny, neboť není pouze obilovinou. Je však obilovinám podobný též se i podobným způsobem připravuje. Zároveň je však bezlepkový, takže je to produkt vhodný pro celiaky. A vůbec je amarant pro člověka zdraví prospěšný.
Amarant je důležitý pro lidské zdraví
Amarant lze konzumovat především jako pokrm z jeho semínek. Semínka amarantu jsou totiž zdrojem množstvím účinných látek. Obsahují vysoké množství rostlinných proteinů a vlákniny. Mimo to nabízí též:
· esenciální aminokyselinu lysin
· nenasycený uhlovodík skvalen
· tuky s nenasycenými mastnými kyselinami
· vitamín E
· rozličné minerální látky
· železo
· vápník
· zinek
Účinky amarantu na lidské zdraví:
· Upravuje hladinu cholesterolu v krvi.
· Působí jako prevence proti různým srdečním chorobám.
· Zabraňuje vzniku aterosklerózy.
· Působí jako prevence proti kornatění tepen.
· Podporuje imunitu organismu.
· Snižuje hladinu cukru v krvi.
· Působí proti zácpě.
· Zabraňuje vzniku nádorových onemocnění, jako je rakovina prsu anebo rakovina plic.
· Jelikož amarant obsahuje vysoké procento rostlinných bílkovin a železa, je vhodný též pro vegetariány a vegany.
Použití amarantu
Z amarantu je možné vyrábět taká mouku. Amarantová mouka se používá stejným způsobem jako mouka klasická, například k pečení rozličných pokrmů. Tuto amarantovou mouku můžeme využít také k zahuštění různých polévek anebo omáček.
K přípravě pokrmů jsou vhodná též samotná semena amarantu, a to zejména k přípravě pokrmů dušených či upražených. Po této úpravě mají semínka amarantu oříškovou chuť. Semena jsou vhodná také jako přísada do rozličných:
· salátů
· müsli
· jogurtů
Mnohdy se používají i listy amarantu. Též se uplatňují při přípravě zeleninových salátů, anebo se doporučuje listy amarantu upravit jako špenát.