Je spousta druhů terapií, které jsou nějakou odnoží psychoanalýzy, nebo jsou její alternativou. Každá terapie je vhodná na jiný problém, pro jiného člověka. To, jaká terapie je pro vás a váš problém vhodná vám poradí především psycholog či psychiatr, i tak se ale jedná o dynamický proces, kdy je mnohdy během terapie potřeba úprava či změna. Regresní terapie se řadí mezi alternativy psychoanalýzy.
Regresní terapie se má za úkol soustředit se na předem zvolený problém, otevřít jej, zvědomit a vyčistit. Ve většině případů také problém odstraní, čímž se zbaví i nepříjemných příznaků. Hlubinná regresní terapie je zaměřená především na psychosomatické nemoci, zdroje bolesti a nežádoucí či nechtěné vzorce chování. Na rozdíl od klasických psychoterapií připouští minulý život a reinkarnaci, tím pádem řeší i problémy, které si přenášíme právě z minulých životů.
Regresní terapie má také více druhů a každý je také vhodný na jiný problém. Jednou z druhů je hluboká hypnóza. Další typ se provádí za plného vědomí – bez pomoci hypnózy. Oba způsoby mají své metody a techniky. Hluboká regresní terapie pracuje se spojením obou těchto směrů, kdy využívá především všechny potřebné prvky pro co nejlepší výsledek. Tím pádem je efektivnější než každý z těchto směrů zvlášť. V praxi se otevírají traumatické události tak, aby byl problém uvolněn a odstraněn. Může se jednat o vědomé situace ale i ty podvědomé či vytěsněné.
Regresní terapie jsou poměrně kontroverzním tématem mezi odborníky, zatímco někteří odborníci ji doporučují, velká část se od ní distancuje. To ale neznamená, že nemůže pomoci. V naší mysli jsou věci, které nedokáže věda úplně objasnit a pokud je regresní terapie jednou z možností jak nám pomoci, pak není důvod ji nezkusit. Vyléčit může traumata z minulosti, nevysvětlitelné bolesti, fobie, partnerské a vztahové problémy, nebo nás může zbavit závislostí.