Plody kustovnice patří k těm potravinám, které k nám přišly z Číny. Konzumace těchto rudých plodů opadavého keře s purpurovými květy je doložená i v Tibetu, a to téměř před 2000 lety. Rovněž v Mongolsku je kustovnice a její plody už rozšířená stovky let. K nám do Evropy se dostala tato potravina až na přelomu tisíciletí a díky své prospěšnosti pro lidský organismus se u nás rychle rozšířila. Goji nemá zázračné účinky, které jsou ji leckdy připisovány, ale rozhodně jsou tyto červené plody vhodné pro podpůrnou léčbu na mnoho potíží.
Základem je konzumace plodů označených BIO, abyste se vyhnuli plodům ošetřeným různými pesticidy, které by rozhodně vašemu zdraví dobrou službu neudělaly. Pokud si zvolíte pro nákup osvědčený e-shop se zdravými potravinami, máte jistotu, že víte, co kupujete.
Plody obsahují především polysacharidy a karotenoidy. Obsah karotenoidů je závislý na zralosti plodů v době sklizně. Zásadní je hlavně beta karoten, který pomáhá předcházet problémům se zrakem.
Goji Nakliceno je rovněž potrava bohatá na minerální látky a vitamíny. Z ovoce je to téměř nejbohatší zdroj minerálních látek železa, zinku, manganu, mědi a chromu. Ze stopových prvků jsou významné selen a kobalt. Z vitamínů je nejvíce obsažený riboflavin (B2) a thiamin (B1). Množství vitamínu C je srovnatelné s množstvím, které mají citrusové plody.
Plody kustovnice jsou výborným antioxidantem, chrání naše játra a podporují imunitní systém. Pokud je zařadíte do jídelníčku místo jiných nezdravých pochutin, určitě se vám bude lépe redukovat hmotnost, příznivě ovlivníte svůj krevní tlak a některé studie dokonce doporučují tyto červené plody jako podpůrnou potravinu pro lidi léčící se na onkologii.
Drobné červené plody nachází uplatnění i v kuchyni, kdy jsou vhodné jako doplněk do různých kaší (ovesná, jáhlová) a můžete vyzkoušet třeba banánový koktejl z kokosového mléka s přidáním goji a ovesných vloček. Mlsat se dá i zdravě!